This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

 


 

Zespoły:

666 XHE
Acid Drinkers
Aggressor
Alastor
Armagedon
Astharoth
Azyl P
Ceti
Citron
Deef
Dragon
Destroyers
Egzekuthor
Exorcist
Fatum
Genoside
Genesis of Aggression
Ghost
Hammer
Hektor
Hellias
Imperator
Kat
Lord Vader
Magnus
Mama
Mech
Merciless Death
Non Iron
Open Fire
Quo Vadis
Slashing Death
Smirnoff
Stos
Super Box
Test Fobii/Kreon
Thrasher Death
TSA
Turbo
Vader
Vincent
VooDoo
Wilczy Pająk
Inne Zespoły
Ówczesne Podziemie


Inne:
Kompilacje
Jarocin
Metalmania
S'thrash'ydło
Artykuły
Media
Gigi
Forum
Zine
Download
Teledyski


     O Stronie   Kontakt   Linki   Księga Gosci   Co Nowego?   Strona Główna

 

WITAM NA STRONIE O POCZĄTKACH POLSKIEGO HEAVY METALU !!!

Prezentowana strona jest swojego rodzaju wspomnieniem czasów kiedy w Polsce, kraju nie przychylnym muzycznym (i nie tylko) modom z zachodu, powstał i zaczął się rozwijać HEAVY METAL. Niektóre stwierdzenia mogą się wydać czytelnikowi mało obiektywne, ale właśnie w ten sposób pewne rzeczy były i są przeze mnie postrzegane. Nie sposób oczywiście wspomnieć o wszystkich zespołach, które w tamtejszym okresie tworzyły się i odnosiły lokalne sukcesy. Wspominam jedynie o tych, które zapadły mi w pamięci i przyciągały moją uwagę. Nie piszę o zespołach, które powstały w latach 90-tych lub pierwsze ich nagrania pochodzą właśnie z tej dekady (o nich napiszę kiedyś w przyszłości). Zapraszam do zamieszczania komentarzy w księdze gości i do współredagowania strony.

Każdy fan, który w latach 80-tych interesował się muzyką, zapytany o HEAVY METAL w Polsce wymieni trzy nazwy: TSA, TURBO i KAT. Nie jest tajemnicą, że TSA jest prekursorem Polskiego Metalu. Każdy zespół rozpoczynający swoją działalność zaczynał od odwiedzenia koncertu TSA. Mordercze tempo, jakie narzucili sobie muzycy zespołu, na dłuższą metę nie było jednak do wytrzymania. Doprowadziło do ogromnego zmęczenia i w konsekwencji rozpadu zespołu. TURBO przez długi okres częściej zmieniało styl i skład, niż wydawało płyty. Po ugruntowaniu thrashowego stylu i nagraniu dwóch - trzech płyt tego gatunku zespół zaczęli opuszczać poszczególni muzycy, aż do momentu, kiedy w grupie pozostał sam Wojtek Hoffmann. Kat z Romanem Kostrzewskim (którego teksty na pierwszych płytach i koncertach dla wszystkich pozostawały tajemnicą gdyż były niezrozumiałe) zbyt szybko chyba ogłosił się najlepszą grupą w Polsce. Na to miano oczywiście w pełni zasłużył, ale na długo później. Trzem wymienionym i najbardziej znanym zespołom wtórowały inne. Grały i nagrywały: Azyl P, Fatum, Open Fire, Test Fobii, VooDoo, Deef, Alastor, Jaguar i zespoły z obozu Metal Mind Production (Dragon, Wilczy Pająk, Stos, Hammer, Destroyer). Informacje o nich w chwili obecnej znaleźć bardzo trudno. Co znalazłem, opisałem na stronie.


 

 


 

 


 

Copyright by Piecyk 2004-2013